X. ročník súťaže zručnosti banských záchranárov.

Overiť zručnosť, fyzickú zdatnosť, výmena skúseností, zvyšovanie odbornosti záchranných zborov a spomienka na zahynutých kolegov boli hlavným cieľom medzinárodnej záchranárskej súťaže zručnosti „Záchranár 2010", ktorá sa konala 24. septembra. Na pamiatku obetí banského nešťastia, pri ktorom zahynulo 20 baníkov a banských záchranárov v aktívnej službe, po prvýkrát niesla názov Memoriál Pavla Čavojského - nášho kolegu, záchranára, ktorý 10. augusta minulého roka zahynul pri zásahu v bani Handlová spolu s ďalšími 10 banskými záchranármi a 9 baníkmi.

Okrem domácich družstiev záchranárov z Novák, Handlovej a Cigľa sa jej zúčastnili dve súťažne mužstva z Poľska, záchranári z Bane Čary, Bane Dolina a SZM Jelšava a družstvo Hasičského a záchranného zboru z Bratislavy. Súťažili päťčlenné čaty aj jednotlivci. Fyzickú kondíciu a zručnosť si otestovali v ôsmich disciplínach. Nadviazanie spojenia so základňou v nezadymenej dymnici v dýchacích prístrojoch, meranie oxidu uhoľnatého, strihanie roxoru, výmena kyslíkovej fľaše členovi čaty, horizontálny presun bremena reťazovým kladkostrojom, obíjanie imitovanej filtračnej hrádze doskami, doprava zraneného s nasadeným oživovacím prístrojom, montáž potrubia na tesnosť v pretlaku a nakoniec prelezenie cez 600 mm lutňu so zabudovaným žofinskym poklopom museli zvládnuť záchranárske čaty za čo najlepší čas, s čo najmenším počtom trestných bodov.

Víťazmi sa stali záchranári ťažobného úseku Nováky s výsledným časom 15.12,39 stotín sekundy. Druhé miesto s časom 15.28,33 stotín sekundy vybojovali záchranári ťažobného úseku Cigeľ. Tretiu priečku obsadilo poľské družstvo z JSW S.A. KWK Budryk s časom 15.28,33 stotín sekundy.

Víťazom súťaže jednotlivcov sa stal Miloš Šimka z bane Nováky. Druhé miesto obsadil Branislav Lalík a 3. miesto Pavol Šurkala, obaja z bane Cigeľ.